Deli Zamanlar-Sevinç Çokum

Yeryüzünde türlü türlü millet ve kavim vardir ki, dilleri başka, renkleri, huylari başkadir. Amma cümlesi Allah’in huzurunda insanoğludur.

**

Bu toprağın Türkler için değerini hiç olcmemistik,hiç düşünmemiştik.Hesap baştan yanlıştı.Galibiyetlerinin sırrı burda yatıyor kumandan. Bu toprağı inatla savunmalarinda… Işte bu kadar basit. Basit, fakat anlamı büyük…

**

Kar sıklaştı. Öndeki arabalar bir sis ardında kayboldu.
“Ellerin donmuş olmalı” dedi adam. “Açıklıklayız şimdi soğuğu daha çok hissederiz. İleride bir köy var. Oraya ulaştık mı, dinleniriz biraz.”
Birden kar sisinin içinde atlılar belirdi. Cemil Bey dizginleri çekip atları durdurdu. Atlılar tez gelip kuşattı çevrelerini.
“Kesildi yolumuz!” dedi Mükerrem.
Sacide Hala’ya sokuldu. Ellerini tuttu. Elleri ürkütücü bir soğukluktaydı.
Sabırsız atlıların göğüslerine sığmaz nefeslerini işitiyor… Sonra Cemil Bey’in öfkeli, karşı çıkan sesini…
“Bre yolumuzdan çekilin! Memleketi bıraktık size, çekilin.”
“Altın… Altın isteriz diyor birisi…”
“Memleket bıraktık size. Elmas ve altın nedir ki onun yanında? Çekilin, savulun dedim size!”
Mükerrem muşambayı aralayıp baktı. Bir süngü parladı, hızla indi. Cemil Bey yığılıp düştü. Mükerrem’in çığlığı göğsüne sığmadı. Can verecek gibi art arda titreyerek haykırdı

**

İnsanlaşmak…İnsan değil miydik biz? Değildik! Yaratılmış bir,bir şeydik. Bir canlı,bir kitle,bir hacim. Hayvan bile değil. İnsana daha sonra benzemeye başlıyorduk. Bu dünyaya geliş maksadımızı kavradıkça…

**

Neden size karşı koruyucu bir zırh kuşandım ben de? Eskiden içimin bakir duygularından en berrak haliyle size yansıtırken her şeyi? Bir coşkuydu sizi anlamak, size kendimi anlatmak… Ya şimdi?
Birdenbire anlayıvermiştim. Sonradan içinize başkalarının ve tabii yakınlarınızın sızmasını istemiyordunuz. Duyguların, yeni sevgilerin, yeni bağların… Sular hep duru kalsın, kimse bulandırmasın. Ölçünüz buydu.

 

Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın