İp Yumağı – Beyza Bayyar

Ve ben içimdeki uçurumdan boşluğa atladım.
Bu bir intihardı evet. Fakat etten kemikten bir intihar değil.
Şayet öyle olsaydı eğer cenaze törenim falan yapılır, belki birkaç gözyaşı dökülürdü öyle icab ettiğiden.
Normlar, kuralllar, toplumsal baskılar… Neyi gerektiriyorsa şayet, ne gerekiyorsa yapılırdı.
Fakat başka türlü intihar bu. Başka türlü bir serzeniş. Başka türlü bir kayboluş…
İnsanoğlu çok mu tatminkarsız, doyumsuz diye düşünüyorum. Acaba sürekli birilerini ve bir şeyleri suçlarken kendini sorgulamaya vakit mi bulamıyor? Güven duygusunu kaybetmiş bir bedenim bugünlerde galiba. Bedenim diyorum çünkü insan olup olmadığım konusunda şüphelerim var. Bu kendime karşı çok ağır bir itham sanırım. Ama demeye çalıştığım aslında şu; duyguları olmayan insan olabilir mi? İnsanı özel kılan duyguları değil mi? Duyguları olmayan insan sadece bir bedene sahip ruhsuz kimseler değiller midir? İnsan nasıl güvenebilir tüm güvenini yitirmişken bilemiyorum. Yeniden güvenmek öğrenilebilir mi?
İçimde kırgınlık ve kızgınlık iç içe girmiş gibi birilerine ve bişeylere karşı. O kadar dağılmışım ki toplamaya çalıştığım anda biraz daha kaybediyorum. Sanki bu boşluk beni içine çekiyor ve her geçen gün biraz daha büyüyor. Mücadele etmek zor, geri dönüp gitmek kadar zor olmasa da. Kalmak başka türlü zor, gitmenin cazibesinin yanında… Nerede, ne şekilde davranacağını bilmeyen küçük bir kız çocuğu gibiyim. İçimden nasıl gelirse öyle. Yetişkinler pek anlamıyor bunu sanırım. Her şeyin kuralları varsa eğer bu karışık ip yumağına dönmüş kafamı da toplayıvermenin kaidesi nedir söyleyiversin yetkililer.
Kafam saat on ikiye gelirken karanlıkta kendi kendime bir iki Fransızca şarkı dinleyip kendi kedime konuşmam kadar karmaşık. Düşüncelerim cümlelerimin alakasızlığında. Dedim ya küçük bir kız çocuğu gibi. İçimden nasıl geliyorsa… Şimdi içimden intihar geçti, ben geçince geceden.
Ben geçtim.
Benden geçti mi bilmiyorum.
Ve ben uçurumdaki boşlukta kayboldum.
Bu etten kemikten bir kayboluş değil. Bu görünmeyen yokoluş.

Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın