Umut, Dört Yapraklı Yonca – Selda Köksalar

Bir varmış, bir yokmuş diye başlıyor bütün masallar. Tıpkı bizlere biçilen ömür gibi. Bu yüzden her ömür bir masal. Başrollerinde bizim olduğumuz, içinde iyiliğin ve kötülüğün kol gezdiği bir arkası yarınlar bütünü. Bazen de eski zamanların radyolarından hatıra kalan, cızırtılı gramafon sesleri eşliğinde geçen anlar, masalın oyuncuları. Geçmiş ile kolkola girmiş bir bilinmez gelecek hayatımız. 
Ama sonlar hep aynı. Defalarca değişen şartlara karşın değişmeyen tek şey ömrümüzün bir sonu olduğu.
Ve bu bilincin gölgesinde yaşam daima açmayı bekleyen bir tomurcuk. Her düştüğümüzde, kendimizi boşlukta salınır gibi hissettiğimizde, arafta kalıp bocalarken, içine düştüğümüzü sandığımız gayya kuyularından  çıkabilmek için, sert rüzgarlara maruz kalmış, yuvasından kopmuş, savrulan bir yaprak gibi biçare hissederken, içten içe tutunacak bir dal ararız.
Yolumuzu yeniden aydınlatacak bir deniz fenerine ihtiyaç duyarız. İşte bu arayış neticesinde Umut bize elini uzatıverir. Karanlığın içinde düşe kalka, el yordamıyla ilerlerken ve o karanlığa tam alışıp teslim olacakken beliriverir tüm ihtişamıyla. Önceleri oldukça cılız, varlığı ile yokluğu belli belirsiz bir sızıntı olarak çıkar önümüze. Eğer biz görmeyi ve anlamayı seçersek o çatlaktan ışığının gücü artırır. Ve bizi aydınlığına çağırır. Adım adım yaklaştıkça hem içimizi ısıtır hem de karanlığımıza merhem olur. Bize yenilenmek için sebep verir. Bir zerrenin bile dünya üzerinde hatrı varken yeniden yaşama dört elle sıkıca sarılmamızı sağlar.
Aslında Umut, o gizlerin içinde aradığımız efsunlu dört yapraklı yoncadır.🍀Mucizesini saklamayan, dağıtmaya ve paylaşmaya gönüllü bir yonca. 🍀
Yaşamın, geçmiş ve gelecek bilinmezliğinin katlanılır yeğane kıymetlisidir Umut.
Dört yapraklı yoncamızın hep yeşil kalması için mücadeleyi bırakmamalıyız. Herşeyin değişeceği o an için aramaktan, sorgulamaktan ve benliğimize yatırım yapmaktan asla vazgeçmemeliyiz.
Sona gelmeden önce her defasında tekrardan umuda yelken açıp yol almalıyız.
Büyük usta Sabahattin Ali’nin dediği gibi,
“Zaman bir avuç toprak yapsa da cismimizi,
Kainat hayretlerle anmalı ismimizi”

Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın