Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında – Selluka

Uzun bir zamandır yazmıyorum. Daha doğrusu yazamıyorum. Hayatın içinde çırpınmaktan, zihnimde uçuşan kelimeleri yakalayamadım ama hep kurdum, hikayeler anlattım kendime. Sonu mutlu biten. En umulmadık anda yeniden başlayan. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım, diyip aldım elime sazı.

Bu hafta Haruki Murakami’nin kitabını bitirdim, Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında. Kapağını beğenmedim ama ismine vuruldum. Uzun bir yolculuğu anımsattı bana. Güneşe doğru giderken bir akşamüstü, arabada hafif bir müzik, pencere açık ve içeriye dolan yumuşak rüzgar. Yanında sevdiğin insan.

Kitap, Hacime – ki isim Japonca’da da başlangıç anlamına geliyormuş – ile başlıyor ve onun hayat evreleri üstünde ilerliyor.  Hacime’nin derin bir bağlılıkla sevdiği ve “Sessiz bir köşedeki bir restoran masasındaki “rezerve” işareti gibi, o özel yeri Şimamoto’ya ayırmıştım.” dediği Şimamoto da diğer önemli karakter. Kitabın dönüm noktaları iki ana karakter olan Hacime’nin Şimamoto ile olan ilişkisi üzerinden oluşuyor.

Kitapta, bir erkeğin ağzından, aşkı, evliliği, sadakati, hayatı dinliyoruz. Hacime, ilk aşkı olan ve yerine kimseyi koyamadığı Şimamoto’yı nereye giderse gitsin kalbinde taşıyor. Şimamoto, kabuk bağlamayan bir yara gibi Hacime’nin canını çok yakıyor.

Şimamoto’nun elimde bıraktığı his beni asla terketmedi. 

Kitabı okurken bazı cümleler beni çok etkiledi. Hacime, Şimamoto’nun yüzündeki gülümsemeyi anlatırken şu cümleyi kuruyor.

Rüzgarsız bir günde göğe yükselen bir nefeslik duman gibiydi.

Kitaba -yarı- ismini veren Nat King Cole’un ‘Sınırın Güneyinde’ şarkısıdır. Haruki Murakami, kitapta olağanüstü bir müzik arşivi sunuyor okuyucuya.

Üsküdar-Beşiktaş vapurunun bir öğlen saati seferinde bitirdim kitabı. Dışarıda ayaktaydım. Güneş yüzüme vuruyordu ve dalgaların sesi kulağımdaydı. Son sayfa bittiğinde gemi de iskeleye yanaştı.

Hayata romantik bir ara vermek istiyorsanız, bir çırpıda okuyacağınız akıcı hikayesi olan bir kitap.

Keyifli okumalar…

Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın