Görünmeyen – Selluka

toplumda tehlike oluşturacak bir güzellikte olmadım. hiçbir zaman. ne fiziğim ne makyajsız yüzüm. ailemin güzellik algısı ile toplumun güzellik algısı arasında dağlar kadar fark vardı. evde dünyanın en güzel kızı olabiliyorken dışarıda görünmez insan gibiydim.

bir gözlerim vardı güzel olduğunu düşündüğüm kendimce. ama o da yalan çıktı. ilkokulda dalga geçtiler büyük gözlü, diye. hiç kimsenin gözü benimkiler kadar büyük değilmiş. üzüldüm. çok üzüldüm.

büyüdüm, yetişkin bir kadın oldum büyük gözün makbul olduğunu anladım. sevindim. ama bu sevinç kursakta yaşadı uzun zaman. çünkü şişmandım ve gözlerim beni kurtarmıyordu. şiirler yazılmıyordu gözlerime mesela. 

ortamlarda silik karakterdim. sanki yokmuşum gibi. toplum içinde insanların beni bu cüsse ile farketmemeleri ne büyük bir tezattı. oysa baya baya göz dolduruyordum. 

çekingen ve ürkek bir yapım vardı tüm bunların üstüne. sorulara cevap vermezdim. hatırlıyorum da lisede türkçe dersinde sunum yaparken kalorifer borularından gözlerimi ayıramamıştım. o kadar korkak ve özgüvensiz bir şekilde aklımda kalan birkaç cümleyi söylerken insanların yüzüne bakmak benim için bir azaptı. bu yüzden ben de kalorifer borularına bakmayı tercih etmiştim.

içimden konuştum uzun zaman. kendi kendimin arkadaşı oldum. otobüste, arabada, sınıfta küçük mavi kareli defterlere yazılar yazdım. 

üniversitenin son zamanları miskin miskin evde tv izlerken kilo vermek için bir karar aldım. ve diyetisyene gitmeye başladım. bir sene içinde ailemin güzellik algısı sınırlarına ulaşmıştım. ama toplum için henüz hazır değildim. 

şimdi kırk yaşındayım. ve hala tehlike arz etmiyorum. bu yaşıma kadar kendime çok haksızlık yaptım, bile isteye. kendi kendimi kamçılarsam her şeyin daha iyi olacağını düşünerek. ama olmuyormuş. kendi duvarlarını yıktığı ile kalıyormuş insan. 

şimdi küçük bir valizle – her şeyi ve herkesi bir kenara bırakarak – dünyanın öbür ucuna gitmek için yola çıktım. afrikan’nın balta girmemiş ormanlarında yaşayan bir kabile reisi ile evlenmeye gidiyorum. bir beyaz olarak umarım farkedilen bir insan olurum..

Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

One thought on “Görünmeyen – Selluka

 1. Dolar gözlerim aniden
  Yürek sayıklar seni
  Duyarım sessiz çığlığını
  Sustururum çaresizliği

  Yokluğun şimdi bir ok gibi
  İçimde fırtınalar var derin
  Acım büyüyor günlerdir
  Bitmiyor, dolmuyor yerin

  İçim sıra kımıldar denizlerin
  Karanfilimdin benim
  Soldun şimdi
  Odam sensiz çok serin

Bir Cevap Yazın