Temassız Aşk-Emel Emre

“İnsan hiç dokunmadığı birine nasıl aşık olur?” diye bir soru okudum. Bu soru beni zannettiğimden daha fazla düşündürdü. Saat öğleyi geçiyor. Bir çay koymalıyım şimdi. Çay her şeye gidiyor. Sevinince, üzülünce, şaşırınca, hayal kırıklıklarında… Düşünürken de en iyi çay gider elbette…
İlkbaharın başlarında, ne soğuk ne sıcak diyebileceğimiz aylarda yaşadım hala geçmeyen bu hayal kırıklığını. Masadan kalkmakla kakmamak arasında kalmış,  gülümsemeye çalışırken sorun yokmuş gibi davranmıştım. Bu en büyük rolümdü ve bence gayet iyi oynamıştım.
Sorunun ne olduğunu idrak edemediğim bir sabahtı. Sanırım bir saat bile uyumamış olmanın etkisi ile iyice sersemlemiştim. Unutmadan söyleyeyim heyecandan uyuyamıyorsanız uyuyun. Sonra söylemeniz gerekenleri söyleyemiyor, heyecanın üzerine uykusuzluk da eklenince öylece bakıyorsunuz karşınızdakine ve o ne derse kafa sallıyorsunuz. Sallamayın. Ne istiyorsanız söyleyin fırsat bulmuşken. Asla yutmayın kelimelerinizi. Sonra sonrası gelmiyor o dakikaların. 
Neyse çok saptım konumuzdan. Ne diyorduk? 
Çay kaynadı. Yudumlarken aklıma geliyor da illa dokunmak mı gerekir gerçekten? Sözlerine aşık olunamaz mı bir insanın?
 İşte ben ona böyle aşık oldum. Sözlerine sarıldım, sözlerini öptüm, onlarda teselli buldum.Sözler her şeye yeterdi, yetmeliydi. Eğer birini kendinizden çok düşünecek duruma geldiyseniz öyle alelade cümleler kuramazsınız. Her cümleniz önceden düşünülmüş olmalı. O ne der ne düşünür diye düşünür durursunuz bir adım atmadan önce. Siz bu kadar düşünürken onun aklına gelme ihtimaliniz bile yüreğinizi yerinden oynatmaya yeter. Düşüncesi bile bu kadar mutlu ediyorken gerçekleşse ne yapardınız? Bunu düşünmezsiniz bile. Neticede karşılık beklemeyecek kadar saftır sevginiz. Yanında olanları, önceden olmuşları ya da olacak olanları bile konuşursunuz da kendinizi yanında hayal ettiğinizi söyleyemezsiniz. Ya bozulursa bu büyü? Ya hayal ettiğim gibi olmazsa? Ya sonra arkadaş bile olamazsak? Böyle sürüp giderken bu korkular siz onun hayatını izliyor olursunuz… 
Uzaktan seven her insan kelimelerin önemini bilir diye düşünüyorum. Haberi olmadan hatta belki varlığınızdan bile haberdar olmadan yazarsınız. Defterler dolar taşar, bütün Sezen Aksu şarkıları dinlenir, dünya güneş etrafındaki dönüşünü tamamlar da siz içinizde büyüttüğünüz aşkı kimselere söyleyemezsiniz. İçinizde öyle güzel yaşarsınız öyle güzel büyütürsünüz ki o aşkı birilerinin diline düşme ihtimali bile yıpratır sizi. Tek bir sözünü özler, sadece alo deyişini duymak istersiniz.  Saatlerce beklenen mesaja veya aramaya anında cevap verirsiniz. Hatayı burada yapıyorsun diyenlere aldırış etmeyin. Seviyorsanız seviyormuş gibi davranmalısınız.  
Hal böyleyken dokunmak aklınızın ucundan dahi geçmez. Dokunmadan sevmeyi öğrenenler için dokunmak büyüyü bozmaktan başka bir şey değildir aslında. Ya da büyünün can alıcı noktası olduğu için uzak gelir diyebilir miyiz? Ah toparlayamıyorum… Elini tutmak nasıl olurdu hiç düşünmedim. Sözleri yeterdi bana. Onunla konuşmak onu içimde hissetmekti benim için. Hani tek bir kelimenizde söylemek istediklerinizi anlayan bir insan olur ya hayatınızda. Uzun uzun anlatmak, açıklamak yerine o an kafanızda ne varsa onu söyleyiverirsiniz ve bu insandan bir tane daha olmaz hayatınızda. Dost, arkadaş, sevgili, kardeş her kimse. Dostum muydu arkadaşım mıydı bilmiyorum ama sevgilim değildi. Değildi belki ama olmasını istemediğimi hatta bir cesaretle bunu ona söylemediğimi söylesem yalan olur. Evet yaptım. Belki biraz o zorlamış olabilir ama ben de fena gaza geldim. Olabileceğini düşünüp gerçeklerle yüzleşmedim. Birinin beni sarsmasını dahi beklemeden söyleyiverdim. Siz rüyanızın gerçek olduğuna emin olursunuz da aniden uyandırırlar ya hani beni de öyle uyandırdılar. Arkadaşlığı da dostluğu da beraber elimize yüzümüze çoktan bulaştırmıştık uyandığımda. 
Fark etmek gerekiyor böyle. Hayallerinden çıkıp gerçeklerle yüzleşmek acıtsa da onun bir arkadaş belki de bir dosttan öteye gidemeyeceğini fark etmen gerekiyor. Ben şimdilik sadece çayımın o bir yudumdan sonra soğuduğunu fark etmek istiyorum. İstemek de önemli sevgili okur. İnsan istemeyince imkansız dahi olsa bekliyor. İmkansızı da tartışmak lazım ama şimdi çayımı tazelemeliyim. Daha sonra bunu da tartışalım olur mu?

Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın